Esenler'in Haftalık Tek Yerel Gazetesi
   
    | Bize Ulaşın  | Giriş Sayfam Yap  | Sık Kullanılanlara Ekle  |     
 
 »   Anasayfa
 »   Eğitim
 »   Sağlık
 »   Spor
 »   Siyaset
 »   Vitrin
 »   Arşiv
 »   İletişim
   
   
   

‘Atatürk’ü kitaplardan çıkarmakla tarihi değiştiremezsiniz’

     
 

Beylikdüzü Belediyesi tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Barış ve Sevgi Buluşmaları'nın konukları tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, tarihçi Sinan Meydan, sahaf Lütfi Seymen, yazar İskender Dereli ve tarihçi Saadet Özen oldu. Beylikdüzü Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen 'Adalet' temalı Çardak Altı Sohbetleri ile vatandaşlarla buluşan İlber Ortaylı ve Sinan Meydan 'Atatürk' üzerine söyleşi gerçekleştirdi

 
 

 

 

Beylikdüzü Belediyesi tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Barış ve Sevgi Buluşmaları’nda yeni eğitim müfredatıyla ilgili değerlendirmede de bulunan tarihçi Sinan Meydan önemli açıklamalarda bulundu.  

Atatürk’ün yeni müfredattan kaldırılmasına itiraz eden ve doğru bulmadığını belirten Meydan, “ Siz Atatürk’ü kitaplardan çıkarmakla tarihi değiştiremezsiniz. Sizin bu çabanızı tarih mutlaka yazar. Çünkü bizler bunları yazacağız. ‘Bu ülkeyi idare edenler 2017 yılında, bu ülkenin kurucu ve kurtarıcı liderini kitaplardan çıkardılar’ diyeceğiz. Biliniz ki 50-100 yıl sonra bu kitapları okuyanlar, sizin mezarınızın başına gelip size asla dua etmeyeceklerdir” dedi.  

Laiklik yeni bir mesele değil  

Laikliğin, Mustafa Kemal Atatürk’ün özel zevki değil, çağın zorlaması olduğuna dikkat çeken gazeteci/yazar ve tarihçi Sinan Meydan, laikliğin elden gitme meselesinin yeni bir mesele olmadığını vurgu yaptı.

Meydan, “Bu ülke 1939’da, 1947’de ve 1950’de başlayan kısmi karşı devrim süreçlerini yaşadı. 1947-1948 yıllarından itibaren laiklik aşındırılmaya başlandı. Bu durum partilerin meselesi değildir” diye konuştu.  

Kemalizmi kabul etmek durumundayız  

Kapitalist ülkelerde de, demokrasiyi götürmeye çalışan ülkelerde de saf diye bir şey yoktur diyen Tarihçi Profesör Doktor İlber Ortaylı ise yaptığı açıklamada; “Kapitalist ülkelerde de, demokrasiyi götürmeye çalışan ülkelerde de saf diye bir şey yoktur. Böyle bir Türkiye kurulamaz, böyle bir hedefte olamaz. O yüzden biz Kemalizmin bazı şeylerine inanmak ve kabul etmek durumundayız. Akideyle inanmayıp gözlemlerinize bakın” şeklinde konuştu.  

Tarihçi Profesör Doktor İlber Ortaylı şöyle dedi: “ Bakınız, Türkiye militarist miydi? Hayır, elbette ki değildi. Ama ordusundaki silahlanmayı, her şeyi bir tarafa itti. Adam her şeyi bir tarafa itiyor. En iyi akıllı adamlarından birisi maarif vekili Mustafa Necati çok erken öldü. İkinci adam da Refik Saydam, o da başbakanken öldü. Başka ne kadar adam bulunuyor o belli değildi.  

Türkiye Cumhuriyeti maalesef adamsız kurulmuştur. Çünkü biz 10 sene harp yaptık. Tanzimat'ın kadroları Mustafa Kemal Atatürk'ün elinde olsaydı başka bir Türkiye çıkardı”  

Bir sorusu üzerine ise Ortaylı şöyle devam etti: “Ülke cahiller tarafından belki her zaman yönetiliyordu. Böyle bir şeyi hissetmeye başladığın zaman çok kötü olur. Bunun nedeni ‘nepotizma'dır yahutta partizanlıktır.  

Eğer insanlar hissederse nepotizm vardır, kelimenin kökeni de yeğen demektir. Bu hissedilir ve insanları rahatsız etmeye başlarsa bu çok kötü olur. Örneğin Türkiye halkı her zaman adliyede bir şeylerden şüphelenmiştir. Yani yüzde 100 güvenmezler. Eski devirde devamlı bir şey yapılırdı. Ama kasabalarda zaten adamlar yapacağını yapıyor diye konuşuyorlardı. Dolayısıyla böyle bir şey vardı. Ama şimdi çok kötü, çünkü bırakın kayırmayı falan bilmiyor, dosyayı okuyamıyor diyorlar.

Çocuğu getirmiş diyorlar, yani hukuk bilgisine güvenmiyorlar. Mesela hekimin hekimlik bilmediğine inanırsan ne kadar kötü bir şey bu, ama o kalmıştır. Ama bu memlekette kimse oturupta hekimlerin cahil olduğunu söylemiyor.  

Ama memlekette hekim zümresine bir güven vardır. Ne zaman onları cehalete çevirirsen iş dağılır. Mesela ne dersen de orduya güveniyor, çünkü adamlar işini biliyor. Buna hücum etmeye kalkanı da affetmezler.  

Yani bu FETÖ işi oradan hapı yutacak zaten. Kendi içlerinde onu fark etmediler. Bazı şeyler bu memlekette dokunulmaz, bunu bilmemiz lazım. Buna sırf fundamentelist takımı falan değil solcular da zaman zaman ahmak ahmak sloganlarla yaptı” diye konuştu.  

Söyleşi sonunda Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ünlü tarihçi İlber Ortaylı'yı ve gazeteci-yazar Sinan Meydan’ı tebrik ederken, Beylikdüzü zabıtası ise konuklara çiçek takdim etti.

 

 

 
     
 

Yorum yazmak için tıklayın

 

   

09.09.2017

 
   
     
 
 
 

~~ F&F Gazetecilik İlan ve Reklam Ajansı ~~
* Sitede yayınlanan,Bölgede İlk Haber kaynaklı haberlerin izin alınmadan veya kaynak belirtilmeden kullanılması yasaktır.
* Sitemiz 1024*768 piksel ve üstü ekran çözünürlüklerinde sorunsuz görüntülenmektedir.Tavsiye edilen çözünürlük: (1280*1024)